Özel Haber: Zorunlu Trafik Sigortası Rehberi

Zorunlu Trafik Sigortası Rehberi

1 Haziran tarihinde uygulanmaya başlayan yeni trafik sigorta yönetmeliği araçların trafik sigortalarında büyük ölçüde zamlanmaya yok açtı. Özellikle son 1 aydır trafik sigortası ile ilgili aldığımız mesajlar doğrultusunda bu incelemeyi yapmaya karar verdik. Peki neden 120 TL ye sigorta yapılan bir araç şimdi 400-500 TL’ye sigorta yapılıyor. İşte nedenleri;

1-Eş Değer Parça Klozu: Araç sigortaları önceki yıllarda araç onarımlarında eş değer olmayan yan sanayi parçalar kullanabiliyordu. Yeni yasa ile bu ortadan kalktı.

2-Değer Kaybı Davaları: Özellikle son yıllarda açılan değer kaybı davaları oldukça artmıştı. Mesela 1000 TL’lik 2000 model bir YBR ile 1 milyon TL değerinde bir Ferrari’ye çarptığınız zaman Ferrari sahibi size aracında oluşan değer kaybı dava açıp hak talep edebiliyordu. Bu yüzden madur olan vatandaşların şikayetleri üzerine kadar veren mahkeme artık bu kayıpları sigorta şirketlerinin ödemesine hükmetti ve bu durum da sigorta fiyatlarının şişmesine neden oldu.

3-Fırsatçı sigorta şirketleri: Bazı sigorta şirketleri yasanın oturmamış olmasından dolayı fiyatlarda şişirme politikasına gitti.

Sigortaların pahalanmasına sebep olan başlıca nedenler bunlar.

Peki en uygun araç sigortasını nereden yaptırabiliriz?
Fatal Road Accident between a Motorbike and a Taxi

Haberimizi hazırlarken arkadaşlarımız 2012 model Honda CBF 150 için bilinen 4 farklı şekilde sigorta fiyatı teklifleri aldılar.

1-Sigorta Acentesinden: Sigorta acentesinden ruhsat bilgilerimizle aldığımız teklif fiyatı 420 TL.

2-İnternet Üzerinden: İlk olarak herkesin bildiği ünlü sigorta sitesinden ruhsat bilgilerimizi girdikten sonra karşımıza çıkan teklif 390 TL.

3-Tanıdık Sigortacı: Sürekli Çalıştığımız tanıdık sigortacı arkadaşımızı aradık ve bize 160 TL sigorta teklifi verdi (fakat tandık bir sigortacınız yoksa bu çok zor).

4-Telefon ile: Herkesin bildiği internet üzerinden sigorta satışı yapan ve bize 390 TL fiyat çıkaran şirketi bu kez telefon ile aradık. Telefonda bize yine önce 390 TL teklif çıkardılar. Ardından pazarlık aşaması başladı. Pazarlıklar sonucu 240 TL ve 9 taksit şeklinde bir fiyata düştüler. Bunu kabul etmedik ve sigorta acentesinden bize 160 TL fiyat çıkarıldığını ve 240 TL‘nin uçuk olduğunu söyledik ve bu fiyatlara düşmeleri halinde bize dönüş yapabileceklerini ilettik.
Yaklaşık 1 saat sonra telefonumuz çaldı ve arayan meşhur sigorta sitesi idi. Bize 160 TL ye inemeyeceklerini fakat 170 TL ‘den 9 taksit yapabileceklerini söylediler.

Yani arkadaşlar meşhur sigorta şirketinin sitesinden çıkan 390 TL’lik sigorta fiyatını 170 TL ye kadar düşürmeyi başardık.

Sonuç olarak tandığınız bir sigortacınız yoksa ve acentelerin eline düştüyseniz. Bu mehşur siteden sigorta yaptıracaksanız. Mutlaka telefonla arayın! Pazarlık yapın! Yüzsüz olun! Ciddi olun! Numarınızı bırakıp posta koyun. Onlar size dönüş yapacaktır.