Fatih Tonbil: Hero THRILLER İncelemesi

Her ne kadar havalar öyle demesede motosiklet sezonunu yarıladık.Herkes bir rota tutturdu fıldır fıldır geziyor.Ben ise bilgisayar başında,elimde selpak,ağzımdan akan suları siliyorum :)

Oysa geçen sene bu zamanlarda ”kafa nereye ben oraya”modunda geziyordum.Şimdi ise kapitalist düzenin esiri olarak klavye başında,saldıracak yer arıyorum.

fatih tonbil hero motor

 

Aklımda onlarca rota varken cebimde sadece birkaç gün iznim var.Eldeki imkanlar dahilinde plan yapıldığında;bol kilometreli ama 3-5 gecelik rotalar çıkıyor karşıma.

İlk olarak bir terslik olmazsa şu Gürcistan’ı aradan çıkarmak gerekiyor.O kadar içimde kaldı ki;bazen rüyalarımda denizaltı ile gittiğim bile oluyor :) Elimde topu topu 6 gün ve önümde ortalama 4500 kmcik bir yol var.Büyük ihtimalle sadece sür modunda bir yolculuk olacak.

Ben hala aynı benim;meraklı,yola aç,gördüğünü anlatmakta özürlü :) Ama artık yol arkadaşım Honda CBF 150 değil.2 hafta yaptığım test sürüşleri neticesinde(710 km) artık yolculuklarımın bir bölümünü de HERO THRİLLER ile yapmaya karar verdim.

Aslında THRİLLER ufak değişiklikler dışında CBF 150 den çokta farklı değil ama yolculuklarımda beni en çok zorlayan şey;araçtaki yükle beraber azalan fren hassasiyetiydi.THRİLLER in arka frenin disk olması bu sorunu çözecek.

fatih tonbil hero inceleme

* İlk dört viteste CBF 150 den daha tepkili,5.viteste ise hemen hemen aynı ivmelenmelere sahip.(Max.hız 126-128 km)

*Motosiklet yolculuklarının  olmazsa olmazı çakmaklık şarjı selenin altında orjinal olarak var.

*Yakıt deposu rezerve dahil 15 lt(710kmde 85,4 TL yakıt tüketti)

*Ayak marşı var.Dağda tepede akü bitti uğraşmaya gerek yok baş marşa devam :)

*Araçta balansör olmadığından vibrasyonu var.Özetle geçecek olursak CBF 150 kadar stabil değil ama kesinlikle TVS 150 kadarda rahatsız edici değil.

*Gazlı sistem arka çift amortisör ve lastik boyutlarından dolayı tümseklerden,yükseltilerden geçerken araç sarsılmıyor ve sürücünün totosu rahat ediyor.

* Ve asıl en çok şaşırtan kısmı araçta immobilizer var.Kendi anahtarı olmadan ateşleme devreye girmiyor.

*Vites geçişleri çok soft ve sessiz

*Orjinal lastikleri bu ketegorideki her araçta olduğu gibi mutlaka değiştirmeli.

*Bakım aralığı 6000 km bir olması avantaj.

hero motor inceleme

Geri kalanını Gürcistan-Svaneti yolculuğundan sonra konuşalım.Her zaman söylerim;20-30 km binmekle araç testi yapılmaz.700 küsür kilometre bile bence bir test için yetersizdi.Yolda mı kalırım yoksa güle eğlene gider gelirmiyim onuda faccebook üzerinden ”MOTORCUNUN HACCI” isimli sayfamdan takip edebilirsiniz.

 

Tekeriniz düz bassın,sağlıcakla kalın…

 

F.Tonbil

 

  • Black Baron

    Merhabalar,bi konu hakkında size danışıcaktım;

    İlk motorum olarak bu motoru düşünüyorum başlangıç motoru olarak birkaç motoru inceledim ciddi bi şekilde;Ybr,Cbf,Discover,Apache.Neyse bu aralar incelediğiniz hero thriller ı araştırmaya başladım rastgele gördüm sizin sitesinizide,Allah nasip ederse thriller almak istiyorum ama alkıma birşey takıldı discover da ve apache de lastik bulmak çok zor lastik ebatları çok farklı,thrillerda böyle bi sıkıntı varmı yani michelin vs gibi markaların thriller için uygun ebatta lastikleri varmı çünkü eğer motoru alırsam lastiği kesinlikle değiştiricem.Sırf uyumlu lastik olmamasından dolayı apache ile discoverdan vazgeçtim beni aydınlatırsanız sevinirim iyi günler tekeriniz düz bassın.