Bedavaya Motosikletler Arası Kablosuz Ses İletişimi “Intercom” Nasıl Yapılır?

Bedavaya Motosikletler Arası Kablosuz Ses İletişimi “Intercom” Nasıl Yapılır?

Moto-Teknoloji bölümünün bu yazısında motosikletler arası kablosuz ses iletişimi “intercom” ücretsiz olarak nasıl yapılır? Neler gereklidir? konusundan bahsetmek istiyorum.

Malum artık hepimizin cebinde akıllı telefonlar var artık. Ama belki de birçoğumuz bu telefonlarımızın özelliklerini tam anlamıyla kullanmıyor olabiliriz. O nedenle deneyimlerin paylaşılması ve “bakın böyle de birşey var” denilmesi gerekiyor bazen.

Öncelikle “Intercom Nedir? Sorusunu cevaplayalım:

Motosikletler arası kablosuz iletişim sağlayan ve kask içine döşenen bir ses tesisatı ile modeline göre 5-10 kişiye kadar bağlanılabilen ve motosikletle giderken konuşulabilen sistemlere “Intercom” denir. Bu sistemlerin hem bluetooth ile telefonunuza bağlanıp handsfree özelliği sunan hem de özel radyo frekansı üzerinden ücretsiz iletişim sağlayan versiyonları mevcuttur.

Ancak bu cihazların en ucuzu 200tl civarındadır ve diğer kullanıcıda da aynı marka ve modelden olması gereklidir. Eğer sürüş partneriniz değişirse ve farklı kişilerle gezilere çıkmaya başlarsanız onların da aynı cihazı alması gerekmekte ve bu da bazen mümkün olmamaktadır.

Eğer akıllı bir telefonunuz varsa telefonunuz ve telefonunuzun kablolu kulaklığı ile hiç masrafsız bir şekilde bu işi çözebilirsiniz.

Nedir? Nasıl çalışır?:

Çalışma mantığı tamamen akıllı telefonlardan birinin wireless verici diğerinin veya diğerlerinin (uygulamaya göre 20 kişi aynı anda bağlanabiliyor) wireless alıcı olarak çalışması prensibine dayanıyor. Tüm akıllı telefonlara uygulama yüklendikten sonra grup sürüş sırası belirleniyor ve merkez konumdaki yani verici – sunucu özelliği olan telefonun kullanıcısı grubun ortasına konumlandırılıyor diğerleri ise onun önünde ve arkasında sürüyorlar. Böylece herkes merkez telefona bağlanarak wireless üzerinden ses iletişimini gerçekleştirebiliyor.

Şimdi wireless deyince modem veya internet aklına gelenler olabilir. Hemen belirteyim. bu uygulama kesinlikle internet paketi gerektirmiyor, modem v.b. bir sisteme bağlanmıyor, telefon hattının bile çekmesine gerek yok. Uygulama telefonun mevcut wireless modüllerinin wireless radyo frekanslarını kullanıyor sadece.

Merkez telefon belirlenip telefonlar eşleştirildikten sonra telefonunuzun mikrofonlu kulaklığını kullanmanız yeterlidir. Burada dikkat edilecek tek husus mikrofonun kaskın içinde ağza yakın bir yere tutturulmasıdır. Veya küçük bluetooth kulaklık da kullanabilirsiniz.

Bazı Püf Noktaları:

**Uygulama hem bluetooth hem de wireless desteklemektedir. Ancak motosiklet sürüşünde mesafe uzayabileceği için wireless üzerinden yapılan iletişim daha uzun mesafeli olup daha az kopma yaşanacaktır.

**Telefonunuzla verilen kablolu kulaklığı kullanacaksanız mutlaka mikrofon kısmının kaskın içinde olduğundan emin olunuz.

**Grup sürüşü yapıyorsanız ve 5 kişiden fazla motosikletli sisteme bağlı ise, verici konumda bulunan ana telefonu kullanan kişiyi orta kısımlara konumlandırınız. Böylece en arkadaki ve en önde sürücüler de rahatlıkla merkez yayını yapan cihaza ulaşabilecektir. Zaten iki 3 kişi bağlanıyorsa pek sıkıntı olmuyor.

**Cep telefonlarınızı vücudunuzun üstüne göğüs bölgesine, ekran vücudunuza bakacak arka kısım dışarıya bakacak şekilde konumlandırırsanız telefonunuzun wireless anteni daha rahat çalışarak çekim mesafesinin artmasını sağlayacaktır.

**Kopmaların önüne geçmek için çok aşırı uzak sürüş yapmayınız.

**Güvenliğiniz için çift kulaklık yerine tek kulaklık takarak kullanmanız, ortam sesini de duyarak daha güvenli sürüş yapmanızı sağlar.

Evet artık sizin de daha güvenli grup sürüşü yapacak ve hiç ara vermeden ve birbirinizin aklını okumak zorunda kalmadan ve hatta sohbet ede ede gezme şansını yakalayacaksınız. Şahsen ben intercom kullanımından sonra motosikletten daha çok zevk almaya başladım. Tabi kiminle ve nasıl konuştuğunuz da çok önemli 😉

Android Telefonlar İçin Uygulamayı İndir

IOS Telefonlar İçin Uygulamayı İndir

Kaynak: www.mehmetorhan.net

  • T.c. Adem Hakan Şahin

    teşekkürler bilgiler için deneyen var mı ? performans nası?